W zeszłym roku konsorcjum XBRL International Inc. (XII) rozpoczęło pracę nad inicjatywą Open Information Model, której celem jest umożliwienie wiarygodnej konwersji danych napisanych w XBRL do innych formatów strukturalnych.

 

Najnowszy projekt XII Public Working Draft (PWD) poświęcony jest stworzeniu zasad transformacji XBRL do formatu JSON. Mówiąc dokładniej, wynikiem PWD jest stworzenie xBRL-JSON, ustandaryzowanej reprezentacji raportu XBRL w języku JSON.

 

Celem publikacji nowej składni w JSON nie jest zastąpienie pierwowzoru opartego na języku XML, ale udostępnienie użytkownikom informacji biznesowej narzędzia odpowiedniego do określonych zadań. JSON, czyli Java Script Object Notation, jest powszechnie używanym językiem programowania, którego główną zaletą jest jego prostota. Jest „lekką alternatywą” dla XML, zatem sprawdzi się przy przesyłaniu danych o dużej skali. Niemniej jednak, JSON jest mniej elastyczny i przegrywa z XML w kategorii przejrzystości. 

 

 

XII zachęca do opiniowania PWD. Uwagi do składni należy zgłaszać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.